Kdo jsme
Banda hipíků, sekta, uprchlí blázni, bubínkáři, psychicky nestálí řvouni, anarchisti, bicí komando, afro retro, etnohuliči, děti květin, rastafariáni, "drum-circle".... Tak s tím vším si nás lidi pletli a pořád pletou. (Aćkoli v některých případech mají možná někdy trochu pravdu...). Tiditade -my- se snaží být především otevřenou skupinou lidí, kterou spojuje zájem o africkou hudbu a kulturu, nekonvenčí myšlení a svobodná tvořivost. Ve své hudbě a tanci se snažíme vyjadřovat svoje pocity, které chováme k obrovské síle a historii Afriky a její kultury. Pomocí síly rytmu se spolu s posluchači a diváky přenášíme na místa dobrodružství a klidu, místa napětí a relaxace, místa uvnitř našich duší nebo třeba na vyprahlé savany mezi antilopy, do džunglí plných pestrých papoušků nebo na domorodé slavnosti. Cítíme, že africká hudba sbližuje srdce i mysli úplně cizích lidí, je veselá nebo smutná, ale nikdy negativní, vždycky povznáší, a proto se ji snažíme ze všech sil žít. Co je nám cizí je "strojová hudba" - ať už různé samoúčelné samply nebo playbacky, soundsystémy a další mrtvé odrůdy strojové rytmiky, ve které není mnoho místa pro to hlavní, co nás zajímá - pro lidi; protože mrtvá hudba myšlení uspává a ubíjí, zatímco živá povzbuzuje. Africká hudba a tanec nám vždycky přinášela radost, kterou se snažíme předávat dál mezi lidi.

O co nám jde
Tím co děláme se také snažíme přispět k tomu, aby lidé přestali pohlížet na afričany jako na primitivní divochy a na jejich kulturu jako na něco přinejlepším úsměvného, primitivního a nezajímavého. Snažíme se dát najevo všem lidem, že africká hudba a tanec nás všechny může velmi obohatit a probudit naše často otupělé mysli, pomoci jim vymanit se ze zdánlivě nepřestajného koloběhu naší civilizace (tím samozřejmě neříkáme, že penicilin, dostatek jídla a blahobyt je něco špatného).

Jaká je hudba, kterou hrajeme a na kterou tančíme
Kdo zajde na některý z našich koncertů (kéž nám jich je dopřáno), musí počítat s tím, že se setká s hudbou pro evropana možná nezvyklou - my, euroamerická civilizace, nebo jak by řekl afričan, "tubabu", běloši, jsme zvyklí tančit, hrát a vyťukávat si rytmy převážně čtyřdobé. Africká hudba je jiná už v tomhle - většina rytmů je třídobých, což pro nás není úplně obvyklé. Dál je většina bělochů (slovem běloch označujeme lidi s kořeny v evropské kultuře) zvyklá, že když tančí, nebo jen tak poskakují, dopadne jejich noha "na dobu", tz. pravidelně, ve stejném rytmu. Africká hudba a tanec je odlišná tím, že se většinou skládá z "upbeatů", "offbeatů", a úplně mimo bítů, které se skládají tak, aby v posluchači vytvořily dojem, že rytmus je vlastně někde úplně jinde. Člověku neznalému z toho může zprvu jít hlava kolem, pravdou ale je, že právě takové rytmy pomohou mysli oprostit se od nejrůznějšího marasmu, kterým je zatížena a umožnit tělu, aby tanec vnímalo samo a s myslí se tak spojilo v jeden harmonický celek.

Čím se přesně zabýváme
Skupina Tiditade pořádá akce nejrůznějšího druhu, neodmítáme předem nic, co bychom pořádně neuvážili - můžete nás vidět na festivalech, samostatných koncertech, na nejrůznějších oslavách, případně i firemních akcích (ano, i my se musíme něčím živit, jenom samotná radost nás nenasytí - to víte, padesát děcek na krku, chajda nedrží, krávy jsou vyhublé....), nebo, pokud budete mít štěstí (nebo nedostatek rozumu), nás můžete potkat i někde v přírodě, u vody, jak hrajeme a zkoušíme jen tak pro radost. Kromě šesti hudebníků můžete vidět zejména (aby se neurazily, kdybych napsal "i") šest tanečnic. Razíme heslo "každý je zastupitelný", a proto se v hraní různě střídáme, aby to bylo pestřejší. Hudba, kterou se zabýváme, je založena na různých druzích a ladění bubnů, které společně vytváří melodii, ale nechybí ani melodické nástroje a zpěv, které celku dodají další rozměr. V případě, že je příliš tma, a není na nás dost dobře vidět, zažíháme louče, ohnivé řetězy, a plamenné hole, které používáme k tanci, jako osvětlení nám také slouží gejzíry ohně z úst ohnivých mužů, kteří pro zpestření padají do jezírek plných pulců a zarostlých smrdutým žabincem (zasvěcení vědí...)

Kolektiv tvoří jedinci

Bubeníci (a -ce)....
Ephraim - Toho poznáte podle stupidního účesu. Znáte toho černocha z A-Team? Tak to je von. Jinak taky teda vystudoval nějakou tu etnografii nebo kýho čerta na University of Toronto, a vůbec je to dost nudnej chasník. Nikdo mu neřekne jinak než "Ííííííííbro!" Dávejte si na něj pozor, je nebezpečnej! Posledně hrozně seřezal gumovou kachničku, až na deset minut přestala kejhat. Když si něco usmyslí, tak to taky udělá a krom toho nás ostatní muzikantsky všechny strčí do kapsy (proto nosí na vystoupeních ty legrační kalhoty s rozkrokem u kotníků). No ale jinak je naprosto nepoužitelnej, no.

Ondra Pilot - Poznáte ho podle toho, že vám během koncertu nejspíš bude svádět přítelkyni (pokud jste žena, bude svádět vás a vašeho přítele přenechá někomu jinému z kapely). Do budoucna aspiruje na titul "Tempař kapely." Veselejšího člověka jsem mimochodem ještě nepoznal. Kdo uhádne, proč se mu říká pilot, tak vyhrál.

Kamil - Ten se nemyl. Jinak na něm není nic zajímavého. Snad ještě že je hrozně protivnej, všechny pořád komanduje a vůbec je otravnej jak DDT. Poznáte ho podle toho že pořád do něčeho vertikálně či horizontálně tluče paličkama, buď do nějakejch kýblů nebo prkýnek, nebo co. Pokud zrovna do něčeho nemlátí nebo někoho nekomanduje, tak se češe, nebo poučuje. Pokud byste potřebovali domů ke klavíru metronom, tak si ho můžete pronajmout. Hrůza. (Takže mu všichni laskavě vlezte na záda, OK?)

....a tanečnice....

Lucie Hawa Goldin - (taky vám to jméno připadá poněkud "umělecké"?) Tančí, až jí oči svítí, veselím přímo hýří, a pokud vám něco slíbí a vy si to nezapíšete do vlastního diáře a nebudete jí to třikrát denně telefonovat (což vám nejspíš stejně nezvedne) tak se smiřte s tím, že na to zapomene. To se ovšem netýká tance (nejen afrického, i např. flamenca, moderny a dalších), tam co se naučí, to umí, co neumí, to vytvoří.

Akasha - Krasavice inteligentní. Studovala ledacos, pokud ji chcete potěšit, pohovořte s ní o Butó. Bude s vámi duchaplně konverzovat, mrkat na vás svými okouzlujícími řasami a pak se smíchem uteče do polí a bude okolo sebe rozhazovat květiny. (Momentálně je z ní televizní superstar, takže k ní přistupujte jednotlivě, v předklonu, stoj spatný, na tváři servilní výraz ;-)

Anomis - Jak již napovídá její jméno, ona sama je tak trochu naopak. Má nejlepší kamarádku Bertičku (psinku), ze které vychovala velmi moudré stvoření, které dobře ví, že pod židlí je bezpečno. Taky má kočku, která se jmenuje Kočička, a kocoura, který se jmenuje Kocourek. Poznáte ji podle toho, že je občas velmi roztomile zmatená, obzvláště v samoobsluze. Mimochodem, utíkaje a rozhazuje květiny se dosti často potkává v polích s Akashou. Při tanci ji identifikujete většinou podle smíchu.

Jaruš-š-š-ka - Tato energická osoba se kromě rychlých nohou a úst vyznačuje ladností a tím, že její nejoblíbenější slovo je - Š -. Kdekoli se vyskytne - Š -, je i Jaruš-š-š-ka. Poznáte ji podle toho, že v současné době se podvolila módním trendům a má účes zvaný pleš-š-š-ka. Pokud jí chcete něco darovat, pak rozkoš-š-š-nou čepičku.

Eva - Jeeeeee....... No já nevim. Zkrátka, někoho tak okouzlujícího a milého potkáte jenom, když potkáte Evu. Většinou se usmívá, a pokud se neusmívá, tak se usmívá. Tančí jako křepká afričanka, záď řádně vyklenutou. Marně přemejšlím, čím by se do ní dalo rejpnout, ale nic mě nenapadá. Do příště něco vymyslím.

Janička - Mezi pražskou galerkou proslulá a ve světě šikmé plochy známá pod krycím jménem Opoce. Tato lvice salonů již rozbořila nejeden rodinný krb (to když byla na brigádě u Dědy mráze a házela komíny vánoční dárečky). Studuje pohybové divadlo, tak se nedivte, až vám začne dělat scény.

... no a taky madam manažérová

Kiki - Co s vámi nedomluví, to vám namluví, vymluví, případně vás k tomu přemluví, pokud se jí něco nezuamlouvá, tak vám to rozmluví, uzavře s vámi smlouvu (dokáže být velmi vemlouvavá!), pokud něco nedomluví, tak se obvykle na něco vymluví a z její výmluvnosti nebudete mít ánung, co jste vlastně chtěli.


Tak se na vás tedy těšíme. Pápá!

 


  TiDiTaDe - tanec a hudba západní Afriky. Napište nám na info@tiditade.cz